Zofia Kamila Truszkowska urodziła się w Kaliszu w roku 1825, w głęboko religijnej i patriotycznej rodzinie ( Józefa i Józefy Rudzińskiej ). Od najmłodszych lat Zofię cechowała wielka pobożność objawiająca się w gorącej modlitwie, miłości bliźniego i zamiłowaniu do umartwień. Cechy te rozwijała w sobie stając się w 1854 roku członkinią Towarzystwa św. Wincentego a Paulo, działającego przy kościele św. Krzyża w Warszawie, gdzie od 1830 roku mieszkała rodzina Truszkowskich. Pragnieniem Zofii było, aby każdemu potrzebującemu : dziecku, kalece, choremu, starszemu, głodnemu zapewnić opiekę i godziwe warunki życia. Korzystając z pomocy rodziny i ludzi „ dobrej woli” wynajęła na poddaszu przy ulicy Kościelnej 10 dwa pokoje, gromadząc w nich dzieci i starsze kobiety i dając tym początek dziełu pod nazwą Instytut Panny Truszkowskiej. Towarzyszką Zofii w jej przedsięwzięciach stała się kuzynka Klotylda Ciechanowska. Obydwie często prowadziły swych podopiecznych przed figurę św. Feliksa z Kantalicjo, znajdującej się w kościele Ojców Kapucynów przy ulicy Miodowej, i stąd wywodzi się późniejsza nazwa Zgromadzenia.

27. 05. 1855 roku jako tercjarka Trzeciego Zakonu św. Franciszka, Zofia przyjęła nowe imię- Angela, Klotylda zaś – Weronika . Angela, chcąc stać się całkowitym darem dla innych, pod kierunkiem O. Honorata Koźmińskiego- kapucyna 21. 11. 1855 roku wraz z Weroniką uroczyści oddaje się pod opiekę Maryi, przyrzekając poświęcić się na Jej służbę. Datę tę przyjęto jako dzień powstania Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. W roku 1857 roku s. Angela wraz z innymi dziewięcioma członkiniami, przyjęła habit zakonny i przejęła kierownictwo nad siostrami jako przełożona generalna i matka duchowa Zgromadzenia.

Dzieło podjęte przez Matkę Angelę rozwijało się bardzo dynamicznie- siostry, których liczba stale wzrastała podejmowały apostolstwo w zakładanych przy współudziale Matki schroniskach dla dzieci, staruszek, opiekowały się chorymi w domach, pielęgnowały ubogich, więźniów, powstańców, a także poprzez opiekę medyczną i naukę apostołowały w ochronach wiejskich.

Matka Angela służyła Zgromadzeniu zarówno pracą, modlitwą jak i cierpieniem, które było cechą charakterystyczną całego Jej życia. Przez 40 lat dźwigała krzyż głuchoty, a nowotwór w sposób dotkliwy wyniszczył Jej organizm. Zmarła 10.10. 1899 roku w Krakowie ( 3 września 1899 roku kardynał Puzyna wręczył osobiście ciężko chorej Założycielce dekret zatwierdzający Zgromadzenie oraz egzemplarz Konstytucji z aprobatą Stolicy Świętej ) i pochowana została w kaplicy Sióstr Felicjanek na Smoleńsku. Uroczystej beatyfikacji, a tym samym ogłoszenia Matki Angeli- błogosławioną dokonał 18.04. 1993 roku w Rzymie Papież Jan Paweł II.