Dnia 8 lutego 2020r. Ks. Bp Tadeusz Lityński- Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wręczył wyróżnienie „Lubuskiego Samarytanina” dla osób, instytucji i stowarzyszeń, które w sposób przykładny świadczą pomoc chorym.

Galę wręczenia statuetek poprzedziła Msza św. sprawowana w międzyrzeckim kościele pw. św. Wojciecha. Eucharystii przewodniczył Ks. Bp. Tadeusz Lityński wraz z wieloma kapłanami zaangażowanymi w służbę osobom chorym. W homilii Ksiądz Biskup Ordynariusz odwołał się do przesłania papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. Zauważył, że Kościół jako wspólnota powinien być gospodą dobrego Samarytanina. Podkreślił, że jest takim miejscem pełniąc misję samarytańską przez posługę instytucji, stowarzyszeń i wielu indywidualnych szlachetnych ludzi. Nasze województwo stanowi również ogromną przestrzeń ludzkiego cierpienia z duchowymi i fizycznymi ranami; w szpitalach, hospicjach, domach pomocy, stowarzyszeniach, fundacjach, przychodniach, które nie tylko funkcjonują dzięki dobrze zorganizowanej  służbie medycznej, ale także dzięki ogromnej sile człowieczeństwa, dzięki ofiarnej służbie, która nigdy do końca nie będzie policzona i zmierzona materialnie. To wielkoduszność jest zaczynem szlachetnego działania – dodał Ksiądz Biskup.

 

Pośród tegorocznych laureatów Nagrody „Lubuskiego Samarytanina” znalazła się nasza Siostra Maria Elekta -pielęgniarka, która od 42 lat służy niestrudzenie chorym i niepełnosprawnym.
W laudacji podkreślono, że oddając swoje życie Panu Bogu Siostra poświęciła je tym, których On ukochał najbardziej: chorym, niepełnosprawnym, niekochanym. Będąc zawsze blisko nich empatyczna, otwarta na potrzeby, słuchająca i służąca profesjonalną pomocą- bo to ich dobro jest najważniejsze.

 

Zdjęcia wykonał: dr Lech Malinowski, historyk, dziennikarz i publicysta  z Międzyrzecza