2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W ten sposób cały lud Boży przeżywa na nowo to, co wydarzyło się w świątyni Jerozolimskiej – Maryja wraz z Józefem ofiarowała Dzieciątko Jezus Bogu Ojcu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów.
W 1997 r. Jan Paweł II właśnie w to święto ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Matka Najświętsza ofiaruje Panu Bogu największy Dar, jaki otrzymała – Syna, Jezusa Chrystusa, a tym samym składa w ofierze siebie. Podobną ofiarę, z siebie samych w miłości do Chrystusa, składają osoby konsekrowane. Podkreślił to Jan Paweł II, mówiąc: „Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne «charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo»” (Vita consecrata, nr 1).
Dokładnie w tym dniu w Bazylice OO. Dominikanów w Jarosławiu, zgromadzili się na wspólnej modlitwie członkowie wspólnot zakonnych naszej diecezji. Modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski – Abp Adam Szal wraz z bp Stanisławem Jamrozkiem. Podczas uroczystej Eucharystii homilię wygłosił przeor klasztoru – o. Józef Zborzil OP. Była to także okazja dla całej wspólnoty diecezjalnej, do dziękczynienia Panu Bogu za osoby konsekrowane i modlitwy o nowe powołania do służby Bogu i ludziom. W tej uroczystość brały również udział nasze siostry, uczestniczące w rekolekcjach.